Casele modulare BioBuilds din gama standard costă 2.026–2.250 €/m² în varianta La cheie, fără TVA, raportat la suprafața exterioară nominală; costurile aferente amplasamentului se bugetează separat. BioBuilds folosește un sistem constructiv certificat Passivhaus; modelele standard vizează un necesar de energie pentru încălzire de circa 15 kWh/m²/an. Comparați nivelul de finisare, suprafața folosită în calcul, transportul și TVA pentru fiecare ofertă.
Producătorii oferă proiecte, specificații și niveluri de finisare diferite. Acest ghid compară prețurile publicate și explică lucrările care trebuie bugetate separat.
Pentru a înțelege corect prețul unei case modulare, trebuie să faceți diferența între prețul afișat și costul total de proiect. O ofertă pentru structura și anvelopa casei lasă finisajele interioare de bugetat separat. O ofertă la cheie include pachetul de finisaje specificat de producător. Diferența contează enorm în buget și în comparație.
Trei repere pentru compararea prețurilor
Prețurile pe model, statisticile de piață și ofertele individuale descriu lucruri diferite.
BioBuilds: prețuri publicate pe model
BioBuilds produce case pe structură din lemn în Moreni, România, cu izolație din fibră de lemn și un sistem constructiv certificat Passivhaus.
BioBuilds oferă modelele standard în varianta La cheie la 2.026–2.250 €/m², fără TVA.
Piața germană de case prefabricate: prețuri de ofertă
Pentru Germania, Fertighaus.de încadrează ofertele de case prefabricate la cheie din segmentul mediu la 2.500-3.000 €/m². Este un reper al portalului german, nu un interval pentru toate casele modulare din Europa.
Case proiectate individual
Huf Haus și Baufritz oferă case proiectate individual. Huf Haus calculează separat prețul fiecărui proiect.
Segmentul de preț nu se traduce automat în performanță energetică mai bună. Comparați nivelul de certificare și specificațiile reale, nu doar prețul.
Comparație între producători
Exemplele de mai jos au fost verificate la 16.10.2026. Nivelurile de finisare și definițiile suprafeței diferă. Prețurile BioBuilds sunt fără TVA; paginile concurenților nu precizează toate baza de TVA. Comparați ofertele finale pe aceeași bază fiscală și cu același transport inclus.
| Producător | Exemplu de preț publicat | Conținutul ofertei |
|---|---|---|
| BioBuilds | 2.026–2.250 €/m² | La cheie; fără TVA; suprafață exterioară nominală |
| Manta North | 129.000 € | Ray Full Mode; 48 m² exteriori; transport separat |
| WeberHaus | de la 358.000 € | generation 205; circa 155 m² locuibili; Bad komplett cu placă de fundație |
| Bien-Zenker | de la 336.722 € | SMART 123 V2; 122,39 m² suprafață netă de planșeu; schlüsselfertig |
| Huf Haus | Ofertă individuală | Proiect și lucrări stabilite individual |
| Baufritz | de la 765.000 € | Heimat 4.0; 170 m² suprafață netă de planșeu; pachet conform ofertei |
Surse: Manta North, WeberHaus, Bien-Zenker, Huf Haus, Baufritz.
BioBuilds: un sistem constructiv certificat Passivhaus
BioBuilds produce în România folosind un sistem constructiv certificat Passivhaus, cu materiale în mare parte organice și modele standardizate, dar personalizabile. BioBuilds livrează în Europa, iar oferta confirmă transportul și condițiile de livrare pentru destinația aleasă.
Gama standard BioBuilds -- 2.026–2.250 €/m² La cheie, fără TVA, pe m² exterior nominal:
- Wanderlust 48 m² -- de la 108.000 €
- Serenity 95 m² -- de la 208.000 €
- Sanctuary 142 m² -- de la 301.000 €
- Bloom 190 m² -- de la 385.000 €
Prețurile de mai sus sunt prețuri de listă actuale, fără TVA. Configurațiile și prețurile actualizate sunt în configurator, fără să solicitați ofertă.
BioBuilds promovează un termen de construcție de trei săptămâni. Oferta și contractul individual confirmă calendarul proiectului; proiectarea, autorizațiile și pregătirea amplasamentului trebuie planificate separat.
Manta North: design nordic din statele baltice
Manta North produce în Letonia case din CLT, cu interioare echipate. Configuratorul online permite alegerea configurației înainte de comandă. Pagina de asistență indică 12-16 săptămâni de la contract și prima plată, cu transport în țările UE calculat separat.
Manta North: prețuri publicate pentru Full Mode, transport separat; baza de TVA nu este precizată pe paginile modelelor:
Producătorii germani: WeberHaus și Bien-Zenker
Producătorii germani de case prefabricate oferă opțiuni extinse de personalizare. WeberHaus activează de peste 60 de ani; exemplul generation 205 de mai sus este în varianta Bad komplett, cu placa de fundație inclusă. Bien-Zenker a primit distincția Unternehmen des Jahres 2025 în sectorul său, pe criterii de preț, încredere, popularitate și responsabilitate socială.
Personalizarea și nivelul de finisare influențează calendarul proiectului. Bien-Zenker indică trei zile de producție în fabrică, în timp ce întregul proces de proiectare și construcție durează mai multe luni.
Huf Haus și Baufritz: proiecte individuale
Huf Haus oferă case proiectate individual, cu structură din stâlpi și grinzi de lemn și suprafețe vitrate. Baufritz publică exemplul Heimat 4.0 din tabel; suprafața indicată este suprafață netă de planșeu, nu suprafață locuibilă conform DIN.
Pentru o comparație utilă, solicitați aceeași definiție a suprafeței, același nivel de finisare și aceeași listă de lucrări pentru amplasament.
Casă modulară la cheie: prețul corect în 2026
La BioBuilds, varianta La cheie include finisajele interioare, pardoselile, băile echipate și instalațiile electrice, sanitare și de ventilație. Conexiunile pentru bucătărie sunt pregătite; mobilierul și electrocasnicele nu sunt incluse. Varianta Semi-finisat include anvelopa completă, cablurile și tuburile de protecție electrice și hidroizolația băii; instalația sanitară, tabloul electric și ventilația sunt opționale în oferta pentru România. Finisajele interioare rămân în sarcina dumneavoastră. Prețurile de listă BioBuilds pentru ambele variante, fără TVA, fără teren și costurile de șantier:
| Model | Suprafață exterioară nominală | Semi-finisat | La cheie | La cheie €/m² |
|---|---|---|---|---|
| Wanderlust | 48 m² | de la 58.000 € | de la 108.000 € | 2.250 € |
| Serenity | 95 m² | de la 104.000 € | de la 208.000 € | 2.189 € |
| Sanctuary | 142 m² | de la 155.000 € | de la 301.000 € | 2.120 € |
| Bloom | 190 m² | de la 197.000 € | de la 385.000 € | 2.026 € |
Diferența dintre cele două niveluri este de 50.000 €–188.000 €, în funcție de model, și acoperă finisaje interioare, băi echipate, pardoseli și instalații complete. Am detaliat ce conține fiecare variantă pe paginile La cheie și Semi-finisat. Defalcarea completă a prețurilor 2026, cu tot ce intră și ce rămâne separat, este în ghidul de prețuri pentru case prefabricate.
Ce este inclus și ce nu
Compararea prețurilor devine relevantă doar când înțelegeți exact ce include fiecare ofertă. Terenul, fundația, racordurile și lucrările prevăzute în ofertă determină costul total.
Ce este inclus de obicei într-o ofertă la cheie
BioBuilds include în varianta La cheie structura și anvelopa completă, finisajele interioare, pardoselile, băile echipate, instalațiile electrice și sanitare, iluminatul și ventilația. Conexiunile pentru bucătărie sunt pregătite; mobilierul și electrocasnicele se cumpără separat.
Ce este frecvent exclus
La BioBuilds, terenul, fundația, racordurile, autorizațiile și lucrările de șantier se bugetează separat. Ghidul costurilor complete detaliază aceste poziții. Pentru Wanderlust La cheie, costurile auxiliare pornesc de la 27.000 €, iar bugetul pentru casă și aceste lucrări pornește de la 135.000 €, fără TVA, fără teren și transport.
BioBuilds calculează separat transportul în funcție de destinație, cu excepția prețurilor afișate pentru Irlanda, care îl includ. Cumpărătorul organizează descărcarea, macaraua și poziționarea pe fundație, conform condițiilor de livrare. Montajul la fața locului este organizat de client cu partenerii locali BioBuilds, fără costuri suplimentare. Amenajările exterioare, aleile și mobilierul se bugetează separat.
Costuri ascunse care surprind cumpărătorii
Verificați următoarele condiții ale amplasamentului înainte de a definitiva bugetul.
Complexitatea fundației
Terenul stâncos, panta și pânza freatică ridicată pot impune lucrări suplimentare sau o altă soluție de fundație. Studiul geotehnic ajută la stabilirea soluției pentru amplasament.
Accesul pentru livrare
Modulele se livrează pe transport specializat. Drumurile înguste, virajele strânse, podurile joase sau liniile electrice aeriene pot impune trasee speciale și echipamente suplimentare. Accesul și poziția macaralei se verifică pentru amplasamentul concret.
Distanța până la utilități
Costul racordării depinde de distanța până la rețele și de capacitatea disponibilă. Dacă rețeaua trebuie extinsă, bugetul crește rapid. În zonele rurale, puțul, fosa sau sistemele off-grid pot adăuga sume considerabile.
Cerințe și reglementări locale
Autorizația în sine este doar o parte a costului de conformare. Unele zone cer avize suplimentare, evaluări de mediu, revizuiri arhitecturale sau alte proceduri. Verificați separat cine plătește evaluările energetice, eventuala certificare a clădirii și verificările de la recepție.
Bugetați lucrările de șantier pe poziții, nu procentual: estimările BioBuilds pentru costurile auxiliare pornesc de la 27.000 € pentru Wanderlust 48 m² și de la 50.500 € pentru Sanctuary 142 m², fără TVA. Ghidul costurilor complete detaliază fiecare linie.
Costul total de deținere pe 30 de ani
Prețul de achiziție spune doar o parte din poveste. Pentru o casă pe care o veți păstra pe termen lung, performanța energetică influențează costul total de deținere.
Ce înseamnă Passivhaus în acest context
Passive House Institute stabilește un necesar de încălzire de cel mult 15 kWh/m²/an sau o sarcină termică de cel mult 10 W/m², alături de alte criterii. Comparațiile institutului indică un consum pentru încălzire cu circa 90% mai mic decât în clădirile vechi, fără a garanta aceeași reducere a facturilor față de o casă nouă. Casele BioBuilds folosesc un sistem constructiv certificat Passivhaus. Pentru detalii, există și ghidul complet despre Passivhaus.
Mentenanță și durabilitate
BioBuilds produce în condiții controlate de fabrică. Sistemul constructiv certificat include detalii de etanșeitate și control al umidității. BioBuilds estimează o durată de viață de peste 80 de ani pentru sistemul modular, cu lemn C24 certificat FSC și izolație din fibră de lemn.
Valoarea de revânzare
Cercetarea Comisiei Europene asociază eficiența energetică cu valoarea proprietății, fără a stabili o primă universală de revânzare pentru Passivhaus. Normele UE trec de la clădiri noi cu consum de energie aproape zero, cerute până la sfârșitul anului 2020, la clădiri noi cu emisii zero din 01.01.2030 și din 01.01.2028 pentru clădirile deținute de organisme publice. Valoarea viitoare depinde de proprietate și de piața locală.
Prețuri pe regiuni în Europa
Costurile variază puternic de la o țară la alta, în funcție de manoperă, reguli locale, distanțe de transport.
| Piață | Reper de cost publicat | Domeniu de aplicare |
|---|---|---|
| Germania | 2.814 €/m² | Fertighaus.de: mediana a 1.694 de oferte de case prefabricate la cheie, aprilie 2026; doar casa |
| Franța | 1.914 €/m² | Media SDES din 2024 pentru case individuale; toate metodele de construcție, teren separat |
| Portugalia | de la 157.000 € | Exemplu Rusticasa de 114 m²; preț de bază fără TVA; montajul structurii din lemn pe o rază de 100 km |
Surse: Fertighaus.de, SDES, Rusticasa. Cifrele acoperă servicii diferite și nu sunt medii naționale comparabile pentru case modulare. Pentru Austria, Regatul Unit, Irlanda, România și Spania, comparați oferte pentru același proiect și același pachet.
BioBuilds produce în Moreni, România. Comparați costul proiectului la destinație, inclusiv lucrările locale și taxele, cu alternativele pentru același teren.
BioBuilds include transportul în prețurile afișate pentru Irlanda și îl calculează separat, în funcție de destinație, pentru celelalte piețe. Conform condițiilor de livrare, cumpărătorul organizează descărcarea, macaraua și poziționarea pe fundație.
Finanțare și stimulente
Programele publice și unele bănci oferă sprijin pentru locuințele eficiente energetic care îndeplinesc condițiile de eligibilitate. Beneficiul depinde de proiect, solicitant și condițiile în vigoare.
Programele KfW în Germania
Programul KfW 297/298 oferă credite de până la 150.000 € pe locuință la nivelul de finanțare QNG. Experții în eficiență energetică și sustenabilitate confirmă îndeplinirea cerințelor proiectului. Certificarea Passivhaus a sistemului constructiv nu stabilește singură eligibilitatea.
Wohnbauförderung în Austria
Sprijinul pentru locuințe în Austria diferă în funcție de land și proiect. Poate include credite subvenționate sau sprijin pentru rambursare; eligibilitatea și sumele urmează regulile landului respectiv.
Stimulentele în România
AFM administrează programe de sprijin pentru echipamente de energie regenerabilă. Programul pentru baterii din 2026 vizează prosumatorii persoane fizice. Sprijinul pentru echipamente este distinct de finanțarea unei case modulare noi.
Creditele verzi private
Cercetarea europeană indică asocieri între performanța energetică și riscul de credit ipotecar. Produse precum BCR Casa Mea Natura au propriile criterii pentru proprietate și solicitant.
Comparați prețul de achiziție, condițiile de finanțare confirmate și costurile de exploatare estimate pe aceeași perioadă.
Pentru a evalua corect costul unei case modulare premium, trebuie să priviți dincolo de prețul de listă: ce este inclus, ce rămâne separat, nivelul real de performanță energetică și costul total de deținere. Gama BioBuilds La cheie costă 2.026–2.250 €/m² fără TVA, raportat la suprafața exterioară nominală. Evaluați necesarul de încălzire, întreținerea și finanțarea alături de prețul de achiziție.
Pentru cumpărătorii care caută simultan calitate și valoare, BioBuilds oferă case construite cu un sistem constructiv certificat Passivhaus, la 2.026–2.250 €/m² în varianta La cheie, fără TVA.
Întrebări frecvente
Sursa studiului de cost: Passivhaus Trust.






